Gegužės 16d., 7:11val., Mėnulio užtemimas pabaigs šį užtemimų periodą, kitas bus po pusmečio. Užtemimo maksimumo Lietuvoje nesimatys, ir tai yra gerai. Mėnulis jau bus nusileidęs už horizonto ir patekėjusi Saulė. Dalinis užtemimas Lietuvoje bus matomas apie 5 val.
Būtų galima pasakyti, kad Mėnulio užtemimas yra superpilnatis. Mėnulis su Saule atsiduria opozicijoje (kaip kiekvieną pilnatį, tačiau šalia Karminių mazgų). Pilnaties poveikis daugeliui pažįstamas, apie jį puikiai žino ir teisininkai, ir medikai – tuo metu padaugėja besikreipiančių medicininės pagalbos, sunkiau susitvarkyti su emocijomis, o emociškai nestabilūs žmonės linkę prarasti pusiausvyrą.
Vis dėlto pilnatis yra ir jėgos metas, ne veltui jos metu duodami svarbūs įšventimai dvasinėse tradicijose. Tačiau tai tik gebantiems suvaldyti emocijas, rasti balansą tarp sąmonės ir pasąmonės (tai ir yra Saulės ir Mėnulio opozicija). Tam reikia savidisciplinos, vidinės ramybės, galų gale noro ir sąmoningumo. Na, panašiai, kaip suvaldyti įnoringą, galingą žirgą. Juk viena dalis (sąmonė) traukia į vieną pusę, o kita (pasąmonė) – į kitą. Tačiau radus balansą tampama tarytum taure, talpinančia labai daug.
Vesako šventė
Na, o gegužės mėnesio Mėnulio pilnatis ypatinga. Budizmo tradicijoje su ja sutampa su Vesako švente – tai ir Budos gimimo, ir nušvitimo, ir išėjimo į parinirvaną diena. Iš to galima spręsti, kokia galybė, kelianti jėga slypi šioje pavasario pabaigos pilnatyje. Sakoma, kad jog jos metu padaryti geri darbai, maldos pasidaugina daugybę kartų. O šiemet Vesakas su tampa su Mėnulio užtemimu, taigi šio momento poveikis likimui labai svarbus.
Jau vien apie užtemimus budizmo tradicijoje sakoma, kad jų metu padarytų veiksmų pasekmės – tiek geros, tiek blogos – pasidaugina milijonus kartų. Dvasinės tradicijos perduoda tūkstantmečių išmintį apie kosminius ciklus, daug senesnę, nei siekia dabartinis mokslas, tad vertėtų įsiklausyti.
Kas budizmo tradicijoje sakoma apie užtemimus, rasite čia:
Mėnulio užtemimo astrologinis fonas
Ši pilnatis bei Mėnulio užtemimas formuosis Saulei esant Jautyje, o Mėnuliui Skorpione. Saulė bus prie Rahu, Mėnulis prie Ketu. Taigi stos priešpriešoje dvi programos: gyvybės, taikos, gausinimo, augimo ir kovos, iššūkio, rizikos, vidinės jėgos, vidinio kario. Labai svarbu šias dvi programas subalansuoti, pirmenybę vis dėlto atiduodant pirmajai, o antroji jai būtų kaip fundamentas, palaikymas. Tai yra nukreipti savo sąmonę, gerovės, gausos, meilės, taikos link, pasirinkti tokią ateitį sau ir pasauliui, nerezonuoti į dramas, vis dėlto, jei reikės žinant, kad gebėsiu apginti tai, kas svarbu. Atsiremiant į savo vidinę jėgą, magą savyje kurti tus gerovės sodus, grožio ir taikos pasaulį.
Vėlgi užtemimas Mėnulio, taigi gali kilti praeities programos, senos nuoskaudos, užspaustos emocijos, kerštingumas ar įtarumas, svarbu tai paleisti, neužsikabinti, o transformuoti į pozityvias programas. Dažniausiai užtemimo sunkis jaučiamas prieš užtemimą, kai energijos kaupiasi, tvenkiasi, o po užtemimo išlengvėja.
Saulės-Mėnulio opoziciją gražiai palaikys Neptūnas jungtyje su Marsu Žuvyse ir greta, Avine, esančiu Jupiteriu. Taigi priešingumus galima suderinti per dvasinę jėgą ir meilę, vienio išgyvenimą, ir panaudoti juos kūrybai, įkvėpimui, grožiui kurti.
Per pilnaties maksimumą bus Balandžio diena, kuri dar vadinasi „Laiptai į dangų” (pilnaties maksimumas kartais būna Gyvatės dieną, tad gerai kad šįkart Balandžio, tai irgi daug pasako, kurlink nukreipti dėmesį).
Tegul tai it būna laiptai į dangų, taikos, pakilumo diena, emocijų transformavimo, pakylėjimo, šviesios ateities pasirinkimo momentas, o praeities emocijos tebūnie transformuotos. To mums visiems ir linkiu.
Reziumė
- Vakare nepersivalgykite, kad naktį nebūtumėte apsunkę. Nesikabinkite už neigiamų minčių, paleiskite nuoskaudas, transformuokite kerštingumą, pyktį, pavydą į atleidimą, laisvę, gerovę. Nuspręskite, kad renkatės būtent tokią realybę.
- Atsikelkite su aušra, nusiprauskite. Tradiciškai šią dieną rengiamasi baltais drabužiais, bet gerai tiesiog šviesūs.
- Jei norite, galite uždegti smilkalą, žvakę pagerbiant Budą (taip pat ir savyje), papuošti jį žiedais.
- Pajauskite ryšį su Dangumi ir Žeme, kaip jūs esate kanalas, kuriuo teka gyvybės energija. Pamedituokite šį ryšį, gyvybės tėkmę per jus ir į pasaulį. Pakvėpuokite Pasaulio grožiu.
- Palinkėkite pasauliui, savo artimiesiems ir sau taikos, gerovės, nušvitimo. Padarykite ką nors gero kitiems (ir sau. taip pat).
- Budistiniame pasaulyje tą dieną nedirbami sunkūs darbai, švenčiama, galinami saldumynai, aukojamas šventykloms, vienuoliams, rituališkai nuplaunamos Budos statulėlės (galite tai padaryti, jei turite namuose, sode), degamos žvakelės, leidžiami į dangų žibintai.
- Na, kam tolima ši tradicija, galite pasidaryti gamtos grožio šventę, pasigrožėti žydinčiais sodais, tai juk nuostabus metas. Išreikšti dėkingumą Tvėrėjui už grožį, gerovę, atsiverti jai. Maldos, ketinimai, mintys tokiu metu turi ypatingą jėgą ir realizaciją.