2021 metų pabaigoje formuosis du užtemimai, baigiantys Karminių mazgų Dvynių-Šaulio ašyje pamokas. Pirmasis, per pilnatį, bus Mėnulio užtemimas lapkričio 19d., 11:04val.. Antrasis, per jaunatį, Saulės užtemimas gruodžio 4d.,09:35val. Jie išbaigs procesus, prasidėjusius prieš pusantrų metų, kartu su 2020 metų birželio-liepos mėnesio užtemimais.
Užtemimai formuojasi kas pusę metų, po keletą užtemimų per “užtemimų sezoną”. Šis užtemimų periodas susijęs su Dvynių-Šaulio ašimi, taigi su komunikacija, įstatymų leidyba, tarptautiniais santykiais, žiniasklaida, teisės institucijomis.
Asmeniniame gyvenime šis laikotarpis iškėlė evoliucinę būtinybę mokytis, atsiverti naujai informacijai, ją analizuoti, remiantis ne išankstinėmis nuostatomis, o analize, blaiviu protu, gebėti bendrauti, rasti bendrą kalbą su įvairiais žmonėmis. Visuomenės gyvenime kaip pagrindinius iškėlė demokratijos, komunikacijos, bendravimo (ir izoliacijos), globalius, pasaulinius teisės, įstatymų išbandymus.
Karminių Mėnulio mazgų pamokos Dvynių – Šaulio ašyje
Vasaros pradžios užtemimai prie Rahu iškėlė pamokas, kaipgi rjos ealizuotos, matome dabar, metų pabaigoje. Kokios tos svarbiausios sritys ir uždaviniai?
Rahu Dvyniuose
Rahu iškelia svarbiausias evoliucines užduotis, nukreipia jų link – norom ar nenorom – ir apdovanoja tuos, kurie nesipurto jas vykdyti, mokytis naujų dalykų Rahu srityje.
Tos sritys, kurioms keliamas iššūkis atsinaujinti, rasti naujus raiškos būdus, eiti į priekį, kurios tapo svarbios, esminės tiek asmens, tiek visuomenės gyvenime – tai komunikacija, žiniasklaida, švietimas, transportas, logistika. Jos turėjo sparčiai persiorientuoti, joms buvo (ir tebėra) keliami dideli reikalavimai, tačiau, juos atitikus, galimas didelis kilimas, atsiveriančios galimybės. Jei šiose srityse stagnacija, ėjimas įprastinėmis vėžėmis – didelė kritika, atmetimas, degradacija. Tie, kas sugebėjo greitai persiorientuoti, rasti naujus informacijos ir komunikacijos kanalus, blaiviai analizuoti informaciją, laimėjo.
Žiniasklaida
Kylantis karminis Mėnulio mazgas Rahu Dvyniuose visą šį laikotarpį rodė kaip svarbiausias pamokas – išlaikyti demokratiją, lygybę, toleranciją, gebėjimą susikalbėti su įvairių sluoksnių ir pažiūrų žmonėmis, gebėjimą komunikuoti, bendrauti su visais, neišskiriant kokių nors privilegijuotų grupių, rasti tam būdus.
Žiniasklaida tapo pagrindine dalyve, jos vaidmuo labai išdidėjo, tapo visiems matoma, kas su kuo, kokie motyvai, kokia kieno etika ir moralė. Formavosi nauji informacijos kanalai, platformos, žmonės išreiškė savo pažiūras pasirinkdami vienus ar kitus informacijos kanalus, arba apskritai juos ignoruodami.
Vienaip ar kitaip, žiniasklaidos vaidmuo buvo ypač išryškintas šiuo laikotarpiu, perėjo savo iššūkius, buvo patikrintas. Kas yra sąžininga, skaidri žiniasklaida? Kokia yra žurnalisto sąžinė? Kaip niekada buvo daug manipuliacijų ir aistrų dėl vienokių ar kitokių pažiūrų. Bet Dvyniai juk yra tokie, jie sako: “Kiekvienas gali turėti savo požiūrį. Tai ne pretekstas užsidaryti, niekinti. Kalbėtis reikia su visais, visos nuomonės turi būti išgirstos. Tokia demokratijos esmė.”
Švietimas
Savo išbandymus perėjo ir švietimas. Jam teko didelis krūvis, reikalavimai bei dėmesys. Atkurti nenutrūkstamą švietimą taip pat iškeltas kaip vienas svarbiausių uždavinių. Mokykloms teko tobulinti darbą, įvaldyti nuotolinio ir mišraus ugdymo būdus labai sparčiai.
Labai išpopuliarėjo ir įvairūs webinarai, išmintingai pasielgė tie, kurie atsiradusį laisvą laiką izoliacijos sąlygomis skyrė nuotoliniam mokymuisi, įgūdžių tobulinimui, naujų įgijimui arba savo šviečiamąją veiklą perkėlė į internetą.
Transportas, ryšiai
Ypač svarbus tapo transportas, kosminiu greičiu išplito prekių pristatymas į namus, internetinė prekyba. Vėlgi tai Rahu pamokos, kai labai sparčiai reikia mokytis naujų dalykų, tačiau, kurie tai padaro, laimi labai daug.
Ketu Šaulyje
Ketu, atvirkščiai, pristabdo, apriboja, iškelia praeities skolas, patikrina, parodo rezultatus, pasekmes.
Tarptautiniai santykiai
Nieko keisto, kad Ketu keliaujant Šauliu tarptautiniai santykiai buvo apriboti. Iš pradžių gan stipriai ribojamos, netgi draudžiamos kelionės į užsienį, keliaujantys žmonės smerkiami kaip pavojingi, ypač tai reiškėsi, kol Jupiteris keliavo Ožiaragiu t.y. 2020 metų vasarą. Atšaukiami, apribojami skrydžiai, turizmas patyrė didelį smūgį (ypač 2020 metais), o tai irgi Šaulio sritys.
Paaštrėjo migrantų problema, ieškoma būdų, teisinių ir kitokių priemonių reguliuoti šį judėjimą. Kas yra teisinga, kas ne? Koks turėtų būti migrantų bei šalies piliečių teisių santykis, kaip suderinami interesai? Tai skausminga ir sudėtinga tema, turinti savo priešistorę – dabar matosi anksčiau padarytų veiksmų rezultatai, kuriuos reikia kažkaip spręsti.
Įstatymų leidyba
Kritikos sulaukė ir įstatymų leidyba, teisė, ypač tarptautinė. Keliami klausimai, ką ji gina, ieškoma, kaip taisyti praeities klaidas. Įstatymų leidėjams primygtinai primenama, kad priimant įstatymus turi dalyvauti visa tauta, kad reikia atsižvelgti į jos nuomonę. Keliami klausimai dėl referendumo įstatymo tobulinimo, primenama konstitucijos teisės ir laisvės.
Na, o kiekvienam asmeniškai?
Vertėtų save paklausti. Per šį laikotarpį
- Ko naujo išmokau?
- Ar norėjau mokytis naujų dalykų, dariau tai su džiaugsmu, ar vengiau?
- Ar gebėjau išlaikyti bendravimą, panaudodamas turimus informacijos kanalus?
- Ar gebu aiškiai ir argumentuotai išsakyti savo nuomonę, laikytis savo vertybių, neprimesdamas to kitiems, nepereidamas į įžeidumą, smerkimą.
- Ar leidžiu kitiems turėti savo nuomonę, ar noriu, kad visi mąstytų kaip aš?
- Ar gerbiu laisvę ir demokratiją, ar tai tebe vertybės? Kaip tai reiškiasi mano gyvenime?
- Ar esu draugiškas, atviras bendravimui?
- Ar gebu savarankiai analizuoti, ar remiuosi išankstinėmis nuostatomis?
- Ar atskiriu manipuliaciją nuo tiesios? Ar toleruoju manipuliavimą? Jei taip, tai kodėl?
- Ar gebu išlaikyti lengvumą, atvirumą pasauliui nepaisant įvairių aplinkybių?
Apie lapkričio 4d. Mėnulio užtemimą rasite čia:
Taigi
Kitais metais Karminiai mazgai jau keliaus Jaučio-Skorpiono ašyje, keldami kitokius iššūkius ir pamokas, o šie lapkričio-gruodžio užtemimai turėtų išbaigti, nukirsti tai, kas jau akivaizdžiai atgyvenę, priversti sumokėti skolas, prisiimti atsakomybę ir pasekmes už padarytus (ar nepadarytus) sprendimus – tiek asmeniniame, tiek visuomeniniame gyvenime, koreguoti savo elgesį, pasidaryti išvadas ateičiai.
Taigi tikėtina, jog užtemimų laikotarpiu minėtos problemos – įstatymų leidybos, teisės, informacijos sklaidos, švietimo, demokratijos, komunikacijos, migracijos – išryškės, reikalaus sprendimo bei atomazgos.
Klaidos, ko gero, yra neišvengiamos ką nors darant, tačiau išmintingas žmogus ir visuomenė iš jų mokosi, pasidaro išvadas tam, kad tai nepasikartotų.
Kita vertus, užtemimai prie Ketu gali duoti ne tik praradimus, įtampas, bet ir apdovanojimus, jei jų nusipelnyta, jei buvo sukauptas potencialas, bet nepanaudotas. Tai ne tik įtampų išbandymų, bet ir ir jėgos metas, parodantis, kas yra kas, kokioje situacijoje esame, iškeliantis spręstinas problemas bei praeityje padarytų veiksmų pasekmes, verčiantis jas spręsti, kad būtų galima atversti naują lapą, eiti pirmyn.
Kas apie užtemimų laikotarpį ir poveikį sakoma budizmo tradicijoje, rasite čia:
Plačiau kiekvieną užtemimą, jų savitumus bei poveikį zodiako ženklų atstovams parašysiu kituose straipsniuose.
Bendras nuostatas, ką reikėtų ir ko nereikėtų daryti užtemimų metu, rasite čia: